Laserowe wybielanie zębów? Tak, to możliwe!

laserowe-wybielanie-zebow

Hitem w metodach kosmetyki stomatologicznej jest ostatnio wybielanie zębów laserem. Cena co prawda nie należy do niskich, jednak jak zapewniają specjaliści, “efekty przechodzą najśmielsze oczekiwania”. W dzisiejszym tekście skonfrontujemy, czy realnie wybielanie laserowe jest tak dobre, jak chwalą to gabinety.

Na czym polega zabieg laserowego wybielania zębów?

Cała procedura zaczyna się od izolacji tkanek miękkich, czyli ochrony dziąseł przed podrażnieniem i poparzeniem, które może wystąpić w chwili zetknięcia się ich ze środkiem wybielającym. Izolacja w praktyce to nic innego, jak nałożenie odpowiedniego żelu, który rozprowadzony zostaje w jamie ustnej przez stomatologa.Nakładanie żelu na zęby przed wybielaniem laserem

 

Kolejny krok w laserowym wybielaniu zębów to nałożenie preparatu wybielającego i naświetlanie go laserem przez około 15 minut. Co ciekawe, do aktywacji środka wybielającego (który został wcześniej nałożony na zęby), zamiast promieni ultrafioletowych, korzysta się z odpowiednio rozproszonej wiązki lasera stomatologicznego. Po kilku minutach następuje spłukanie środka i powtórzenie całego cyklu.

Naświetlanie zębów laserem

Zabieg taki powtarzany jest najczęściej 3 razy. Średni czas trwania laserowego wybielania to około 45 do 60 minut. U większości pacjentów wykonanie trzech takich zabiegów pozwala na osiągnięcie pożądanego efektu rozjaśnienia zębów o kilka tonów – w ciągu 30 minut uzębienie u pacjentów można rozjaśnić nawet o 3-4 odcienie. Część laserów posiada także inne funkcje niż wybielanie, np. przeznaczone są do ablacji, koagulacji miękkich tkanek jamy ustnej czy jej nacięć.

Co po wybieleniu laserem?

By zabieg przyniósł oczekiwane rezultaty, konieczne jest przestrzeganie bezpośrednio po jego wykonaniu tzw. „białej diety”. Z tego powodu, przez pierwszą godzinę po laserowym wybieleniu zębów, można pić jedynie wodę – nie należy jej mieszkać z innymi produktami, gdyż żel może spowodować poszerzenie porowatej tkanki szkliwa, co w ostateczności doprowadzi do nadwrażliwości zębów.

Na około 3 doby po zabiegu należy zrezygnować z kawy, mocnej herbaty i innych sztucznie koloryzowanych napojów, które posiadają barwniki pozostawiające osady na zębach. Efekty uboczne laserowego wybielania zębów występują niezwykle rzadko (czasami pojawia się wcześniej wspomniana nadwrażliwość, z którą poradzi sobie pasta przeznaczona do jej leczenia, np. Sensodyne).

Czy warto wybrać laserowe wybielanie zębów?

Cena takiego zabiegu może być różny w zależności od siły i efektu – można wybrać zabieg za 150 zł (koszt jednego cyklu), jednak cena w ostateczności może osiągnąć nawet 2 500 zł. Doliczyć należy do tego także koszt wcześniejszego wyleczenia całego uzębienia.

Koszt zależy nie tylko od rodzaju zastosowanego lasera, ale także od wyjściowej barwy zębów oddanych do zabiegu. Efekty wybielania utrzymują się na minimum 2 lata. Zdecydowanie są one dłuższe, gdy na co dzień przestrzega się odpowiedniej diety oraz higieny jamy ustnej (np. regularne usuwanie kamienia nazębnego i przebarwień). Im więcej dostarczanych barwników do ust, tym krótszy okres działania zabiegu.

Laserowe wybielanie zębów z pewnością działa, lecz cena jest zaporowa. Tymczasem za ułamek tej kwoty (jedyne 179 zł!) można zamówić iBright – preparat do wybielania zębów. W jego skład wchodzi żel wybielający na pełną 7 dniową kurację, chusteczka do oczyszczenia zębów oraz lampa LED do aktywowania składników żelu.

Co więcej, producent daje gwarancję efektów – jeśli w przeciągu 5 dni nie uzyskasz jaśniejszego tonu zębów, zwrócą Ci pieniądze. Czy taką samą gwarancję uzyskasz od stomatologa podczas laserowego wybielania zębów w cenie 2500 zł?

Sprawdź jak działa iBright.

 

Zdjęcia: CC by Rob Campbell, gato villegas

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *