Jak działają nakładki wybielające zęby?

Paski wybielające zęby

Białe zęby to marzenie każdego z nas. Codzienna higiena uzębienia to podstawa, aby mieć śnieżnobiały uśmiech, niemniej często pewnie zauważasz, że mimo to zęby posiadają żółtą barwę. Często to dieta, która posiada mnóstwo barwników, ma niezbyt korzystny wpływ na koloryt zębów. Stosowanie past do wybielania zębów pomaga usunąć częściowo ten problem, lecz ich wadą jest niska penetracja oraz właściwości ścierające szkliwo.

Rozwiązaniem może być wybielanie nakładkowe zębów.

Wybielanie zębów nakładkami – na czym to polega?

Normalne wybielanie u stomatologa polega na oczyszczeniu z kamienia zębów, a następnie zastosowanie formy nakładki na zęby wypełnionej żelem wybielającym.

Podczas wizyty u stomatologa, wykonuje się wycisk szczęki pacjenta, by przygotować dopasowane do niej nakładki nazębne. Do tego zestawu lekarz wręcza pacjentowi specjalny żel, który odpowiedzialny jest za późniejsze rozjaśnienie zębów. Reszta działań należy już do pacjenta.

Po przyjściu do domu, najlepiej przed snem, należy zaaplikować nakładki i żel na zębach na około 7 – 8 godzin. Co ważne, podczas noszenia nakładek, zakazane jest spożywanie jedzenia i napojów. Po zdjęciu nakładek na zęby trzeba dokładnie oczyścić jamę ustną z żelu (w przeciwnym wypadku można „nabawić się” skutków ubocznych i podrażnień).

Kuracja taka trwa około 10 dni – dokładny czas jej trwania określa stomatolog podczas pierwszej wizyty. Pierwsze efekty widać już po drugim dniu – oczywiście pogłębiają się one wraz z długością kuracji.

Wybielanie nakładkowe – skutki uboczne

Metoda nakładkowego wybielania zębów nie należy do groźnych zabiegów. Przedtem jednak potrzebne jest wcześniejsze zbadanie stanu zębów, ich ewentualne wyleczenie oraz usunięcie kamienia nazębnego.

Nakładkowe wybielanie nie osłabia odporności na próchnicę, a także nie powoduje zmian chemicznych w strukturze zęba oraz stanów zapalnych miazgi. Pacjenci mogą jedynie skarżyć się na nadwrażliwość zębów – by temu zapobiec warto na 2 tygodnie przed rozpoczęciem wybielania zacząć używać specjalnej pasty do wrażliwych zębów, która może temu zaradzić.  W przypadku nieprawidłowego użycia żelu (zbyt długie trzymanie go na zębach lub niedokładne usunięcie z jamy ustnej po każdym zabiegu) może nastąpić także podrażnienie dziąseł.

Czy iBright można użyć do nakładkowego wybielania zębów?

Zazwyczaj osoby wybierające wybielanie zębów nakładkami u stomatologa cenią sobie szybkość zabiegu (około 10 dni), jednak warto zaznaczyć, że metoda ta nie należy do najtańszych. Cena jednej kuracji u dentysty to koszt od około 500 do 1 200 zł (w zależności od rodzaju zastosowanego preparatu). Ponadto w czasie trwania kuracji nie zaleca się picia napojów i pokarmów, które powodują przebarwienia (np. kawy, herbaty). Palacze muszą także zrezygnować z papierosów.

Cena iBright, domowego nakładkowego wybielania zębów, to zaledwie 179 zł, przy czym nie potrzebna jest wizyta u stomatologa aby samemu poprawić urok uśmiechu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *