Czy wybielanie zębów sodą działa?

Szczotkowanie zębów sodą oczyszczoną

Nie stać Cię na wybielenie zębów u dentysty? A może musisz na szybko usunąć przebarwienia na zębach bo masz za godzinę randkę? Prawdopodobnie takie powody przyświecały osobom, które zdecydowały się na sprawdzenie jednego z najpopularniejszych mitów dotyczących uzyskiwania bielszych zębów. Dzisiaj odpowiemy na pytanie, czy wybielanie zębów sodą jest mitem, czy też działa?

Co powoduje przebarwienia na zębach?

Za każdym razem, gdy spożywasz potrawy albo pijesz, na naszych zębach osiada część resztek jedzenia. Dodatkowo zawarte w potrawach kwasy (najczęściej z warzyw, owoców oraz świeżo wyciśniętych soków) powodują, że szkliwo osłabia się, przez co możliwe staje się osadzenie na nim przebarwień.

Najczęściej odbarwiające zęby produkty to kawa, herbata, czerwone wino oraz wszelkie barwiące przyprawy i owoce. Również palenie papierosów nie sprzyja białym zębom.

Wybielanie zębów właśnie polega na usuwaniu głęboko wchłoniętego osadu. Jednak czy soda może wybielić zęby?

Działanie sody na wybielanie zębów

Soda oczyszczona, którą ludzie próbują sobie wybielić zęby, posiada właściwości wchłaniania zapachów oraz wilgotności, a także zmiękczania wody.

To właśnie jeden z powodów, dlaczego soda oczyszczona była stosowana jako pasta do zębów zanim medycyna stomatologiczna nie rozwinęła się. Właściwości sody neutralizowały nieprzyjemny zapach w ustach, a szorowanie pianą sprawiało wrażenie wybielonych zębów.

Jednak efekt ten jest pozorny: wyszorowanie zębów usuwa powierzchowny osad, który przebarwił zęby. Ten same efekt byś uzyskała i bez niej.Wybielanie zębów sodą - opis metody

Wybielanie zębów sodą to mit

Lekarze stomatolodzy są zgodni, że soda nie sprawi, że nasze zęby staną się bielsze. Za to istnieje spora szansa, że uszkodzimy sobie szkliwo w efekcie tarcia o nie kryształkami sody (ma ona właściwości abhazyjne, czyli ścierne). A od uszkodzenia do próchnicy i nadwrażliwości zębów już niedaleka droga.

Pochodzenie tego mitu wywodzi się zatem od XIX-wiecznych metod czyszczenia zębów, kiedy to higiena i tak była na niskim poziomie (w porównaniu do dnia dzisiejszego oczywiście). I jak w większości mitów – ten także nie ma racji.

Alternatywna, szybka metoda wybielania zębów

Jeśli szukasz taniego i przebadanego przez stomatologów sposobu na wybielenie zębów w kilka dni, sprawdź iBright – żel przystosowany do poprawiania jasności zębów o kilka tonów w przeciągu 5-7 dni.

Producent gwarantuje bielsze zęby albo zwraca pieniądze. Koszt jednej kuracji to jedyne 179 zł, co stanowi ułamek wybielania zębów u dentysty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *