Czy można wybielać zęby w ciąży? Czy zaszkodzi to dziecku?

Wybielanie zębów kobiet w ciąży

Okres ciąży to wyjątkowy moment w życiu kobiety, nie tylko ze względu na uczucia, lecz przede wszystkim na stan zdrowia jej i jej dziecka. Młode mamy szybko orientują się, że nie mogą pozwolić sobie na taką samą swobodę jedzenia czy przyjmowania leków jak przed zajściem w ciążę. Jednak rzadko w poradnikach dla ciężarnych znajdują się porady dotyczące zabiegów stomatologicznych, a zwłaszcza wybielania zębów. Dzisiaj postaramy się przybliżyć ten problem.

Czy można wybielać zęby w ciąży?

Każdy lek zanim zostanie dopuszczony na rynek, musi przejść badania biotyczne prowadzone przez organy odpowiednie dla danego kraju na podstawie art. 3 Dyrektywy nr 65/65 EEC oraz na podstawie przepisów Rozporządzenia nr 2309/93 EEC Unii Europejskiej. W Polsce odpowiada za to Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Warszawie podległy Ministrowi Zdrowia

Co to oznacza? Że każdy lek zanim zostanie wprowadzony do sprzedaży musi zostać przebadany przez farmaceutów i lekarzy pod kątem szkodliwości. Jeśli kupujesz leki, w każdym z nich znajduje się ulotka informująca o zasadach użycia, skutkach ubocznych i badaniach danego leku. I zdecydowana większość z tych leków ma oznaczenie, że nie badano ich pod kątem zażywania podczas ciąży.

Stosowanie past wybielających zęby dopuszczonych przez Ministra Zdrowia teoretycznie nie powinno zaszkodzić dziecku, niemniej stomatolodzy i ginekolodzy są zgodni, że wybielanie zębów w ciąży jest zdecydowanie niezalecane.

Ma to sens z kilku powodów:

  1. Większość past wybielających ze względów bezpieczeństwa i etyki nie były badane pod kątem ciężarnych matek, więc producent nie może zagwarantować bezpieczeństwa produktu.
  2. Płód i dziecko pobierają duże ilości wapnia z organizmu matki, osłabiając zęby. Dlatego tak ważne jest jak najmniejsze narażanie uzębienia matki na uszczerbek.

Czy iBright można stosować w ciąży?

iBright jest bezpiecznym produktem do wybielania zębów, niemniej nie można zagwarantować braku wpływu na płód. Dlatego zalecamy powstrzymanie się od korzystania z produktu podczas ciąży i karmienia piersią.

Jeśli chcesz wybielić zęby przed ciążą, nie ma przeciwskazań tak długo, jak nie będziesz stosować produktu przed zajściem w ciążę. Uwzględniając fakt, że cały proces wybielania trwa nie dłużej niż 7 dni, możesz w szybki sposób poprawić kolor swoich zębów o nawet 5 tonów. Niemniej w razie wątpliwości skonsultuj się ze swoim ginekologiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *