4 domowe sposoby na wybielenie zębów – które działają?

wybielanie-zebow-w-domu

A więc podjęłaś decyzję o wybieleniu zębów! Gratulacje! Tylko czy aby wiesz, jakie sposoby wybielania zębów w domu są skuteczne, a które to zwyczajny mit? W internecie można znaleźć wiele poradników o tym jak wybielić sobie zęby za pomocą soku z cytryny, wcierania sody albo nawet stosowania węgla leczniczego. Te metody domowego wybielania może i są tanie, lecz wbrew pozorom bardziej przyczynią się do trwałego uszkodzenia szkliwa niż poprawy jasności.

W dzisiejszym tekście obalimy kilka mitów dotyczących tych metod i doradzimy, jakie sposoby na pewno nie spowodują problemów z zębami, a w efekcie zaoszczędzimy na wizycie u dentysty.

Wybielanie zębów cytryną

wybielanie-zebow-cytrynaSok z cytryny faktycznie ma doskonałe właściwości na nasze zęby, lecz pod warunkiem, że jesteś marynarzem sprzed 1720 roku. Mniej więcej w tamtym okresie odkryto, że leczenie szkorbutu (czyli bardzo nieprzyjemnej choroby wypadania zębów) można wyleczyć z jedzenia jednej cytryny dziennie. Duża zawartość witaminy C sprawiała, że organizm nie chorował, co objawiało się problemami z zębami.

Sama cytryna również jest znana ze swoich efektów wybielania na tkaninach (ileż to razy wyciśnięta cytryna potrafiła zrujnować spodnie albo obrus). Niemniej to co sprawdza się przy tkaninach i leczeniu szkorbutu, niekoniecznie działa przy wybielaniu zębów domowym sposobem.

Duża zawartość kwasów sprawia, że szkliwo zaczyna uszkadzać się, a w efekcie może dojść do osłabienia zębów i próchnicy. Efekty takiego wybielania są… wątpliwe. Owszem, na forach wiele osób zaklina się, że sok z cytryny wybielił im zęby, lecz częściej jest to przypadek niż realne działanie.

Zdecydowanie odradzamy wybielania zębów cytrynami – oszczędź sobie bólu krzywienia się od soku oraz późniejszej wizyty u stomatologa.

Wybielanie zębów sodą oczyszczoną

wybielanie-zebow-soda-oczyszczona

Soda oczyszczona to nie tylko składnik wielu ciast, lecz również jedna z najstarszych past do zębów. Już od czasów rewolucji francuskiej stosowano wodorowęglan sodu aby poprawić świeżość zębów oraz wybielić je nieznacznie.

Dzisiaj jednak pasty do zębów zawierają składniki, które realnie poprawiają kolor zębów, a soda stała się jedynie dodatkiem do ciast oraz składnikiem chemicznym. Gdybyś próbowała wybielić sobie zęby w domu za pomocą sody najprawdopodobniej miałabyś usta pełne mało smacznej piany oraz ryzyko zakwaszenia zębów i uszkodzenia szkliwa.

Wybielanie zębów sodą oczyszczoną nie jest skuteczną metodą i odradzamy jej stosowanie.

Wybielanie zębów węglem leczniczym

Długo zastanawialiśmy się kto pierwszy rzucił plotkę, że węglem da się wybielić zęby. Niemniej to domowe wybielanie zębów podobnie, jak poprzednie nie ma żadnego realnego wpływu na białe zęby.

Węgiel leczniczy ma właściwości absorbujące zatrucia pokarmowe, co mogłoby sugerować, że może też wchłonąć osad powodujący ściemnienie zębów.

Niemniej przecieranie zębów węglem może prowadzić tylko do jednego efektu – poważnego starcia szkliwa, co prowadzi bezpośrednio do bolesnej nadwrażliwości oraz próchnicy. Zdecydowanie odradzamy węgiel jako domową metodę wybielania zębów.

Jak wybielić zęby w domu bez ryzyka?

Skoro już obaliliśmy mity, czas na zaprezentowanie alternatywnych, sprawdzonych medycznie metod.

Warunkiem wybielania zębów w domu jest wygoda użytkowania oraz niższa niż u dentysty cena. Producenci oferują wiele past wybielających, lecz mają one częściej właściwości ścierające niż wybielające.

Alternatywą jest iBright, zatwierdzony przez stomatologów żel do wybielania zębów, który umożliwia wybielanie zębów w domu.

Jeden komentarz do “4 domowe sposoby na wybielenie zębów – które działają?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *